konečně!

29. srpna 2006 v 12:15 | kalbaret |  hudba - potěcha duše
tak. teď, když už jsou v nový rubrice dva články, můžu konečně napsat o pochybném zábavovém uskupení, jež terorizovalo plzeňskou scénu svými neblahými melodiemi a falešnými zpěvy a jehož jsem měl to štěstí být členem. bystří už nejspíš vědí, že se nejedná o méně famosní kapelu, jakou byl mrtwej vaněk... cha chá, to sme se zasmáli.....

takhle vypadalo logo a jeho autorem je známý plzeňský webdesigner cubicula, kterého tímto zdravím a přeju mu hodně profesních i osobních úspěchů. a ty dready musíš mejt čistou vodou, případně máchat je ve vodě slanej:)
kapela vzniká roku 2001 a první zkoušky probíhají ve složení trunda - basa, kalba - kytara, řev a ostatní hluk a beczi - büci. první zkoušky byly asi dvě a pak hurá do hifáče na první koncert. tam s námi ještě vystoupila terezka froňková jakožto zpěvačka popravdě byl první koncert dost tragickej... spoustu disharmonie v mnoha rytmech a roztodivných zvucích dávalo napovědět, s kým má plzeňské hudební nebe tu čest.
po nevydařeném prvním koncertě, po němž by se normální soudní lidé na muziku buďto úplně vysrali a věnovali se práci jakékoli, ale jiné; nebo by se na dlouhá léta stáhli do soukromí zkušebny a hráli ve dne v noci, aby dokázali, že mají na to, dělat hudbu se mrtwej vaněk naopak zhusta pustil do koncertování, aby "se vyhrál". nemá cenu popisovat několik dalších koncertů, který se táhly furt v podobnym duchu: tréma - trapas - hanebný odchod, neboť to si asi každej, kdo alespoň jednou vystoupil veřejně před lidi, dokáže představit. až to došlo tak daleko, že trunda nebýval po koncertech ve své kůži. nekomunikoval, odcházel ze sálů a podobně. tehdy jsem to nechápal a říkal si, co na tom má, taxe to moc nepovedlo, no.. ale dnes mu dávám za pravdu a na tu dobu vzpomínám s hrůzou v očích... dokonce sme se jednou docela náhodou přimotali ke koncertu v kostele! šlo o sjezd křesťanské mládeže a mimo mv vystoupili ještě alternativní sebevrány a zběsilá qadratura kruhu ze sokolova. no a pán, jenž mne učil houslové zručnosti naši produkci v tom momentě charakterizoval slovy: "sice punk, ale ne špatnej!" ale to jen tak na okraj...
jako trojčlenná kapela jsme ještě v roce 03 absolvovali múzu s nevalným umístěním.
změna nastala až s náborem nových hudebníků. první se k nám vloudil houslíř tóna kugler. to mohlo být tak nějak kolem toho nulatřetího roku. pak sme přibrali otu skácela, kterej svým kytarovým uměním zahustil jíšku naší muziky. jako poslední k nám přibyla štěbenice alice neuwirth (pořád nevim, jaxe to píše správně...) a svým uměním - jako jedna z mála věděla, co její nástroj potřebuje a uměla s ním zacházet - pozvedla úroveň i vzhled squadrry. tím sme nábor prohlásili za ukončenej, protože šest lidí, který hrajou každej něco jinýho je až dost. navíc bysme se k beczimu do zkušebny už nevešli.
v šesti lidech získal repertoir mrtvýho vaňka na qalitě. šlo o nepřímou úměru čím více qality, tím méně punkovýho bordelu. nutno ale říct, že housle a flétna dodávaly kapele nějakej zvláštní rozměr. už to nebyli jen "ty kloučcí, co neuměj hrát a zpívat". teď už to byli konečně "kloučcí, co neuměj hrát a zpívat a ta nadaná, prsatá flétnistka".
a to se nám líbilo. začali sme obrážet kluby a jiný akce. vrcholem bylo patrně vystoupení na majálesu 03 nebo 04, to teď nevim... spíš 04. rozhodně sme hráli na druhý scéně za sokolovnou ve štruncovejch sadech a přišlo tam docela dost lidí.
dalším a posledním z vrcholů byla účast na další múze, kterou sme nějakym podivnym způsobem vyhráli krzevá diváctvo a vzešlo z toho nahrávání cd ve studiu kdyně. jednalo se spíš o demo než o cokoli jinýho. nahráli sme 7 kusů a nutno podotknout, že kvalita zvuku jest výtečná. na škále jedna až deset, přičemž deset je nejvíc, hodnotím zvuk cifrou dvanáct. cd sme pojmenovali neřvy! na počest zaniklého bydliště hluchého občana imricha boltce, z jehož pozůstalostí jsme čerpali inspiraci a zhudebnili nejednu jeho blízkovýchodní melodii. jarousch dokonce psal recensi na tohle album.. kdybych já ale věděl, kam sem jí strčil.. to bych ji sem potom taky frknul :) a je to tu. recense nalezena:
Mrtwej Vaněk - Neřvy !
recenze
Kdo by se byl nadál, že kapela Mrtwej Vaněk vyhraje divácké finále soutěže Múza 2003 v plzeňském divadle Pod lampou. Co více, že vybojovaný jeden den v Kdyňském nahrávacím studiu spojí s několika dalšími dny a využije je k nahrání debutového CD.
Neřvy! Efektně vyzírající design obalu v červenočerných barvách vytvořený známým plzeňským grafikem Cubiculou úroveň drží hodně vysoko, ale již k obsahu.
Kompilát obsahuje sedm studiových písní, jako bonus jsou přidány dvě živé skladby. Hned první píseň Hrad zaujme šlapajícím rytmem, skvělým textem o bitvě o hrad, ke které byly přímo v průběhu nahrávání přidány dvě nové sloky a samozřejmě čistě a přesně znějící flétnou, která povznáší úroveň celého alba měrou vysokou. Tramvaj - velmi jasně znějící Albertův hlas, čili právě to, co posluchač na běžném koncertě uslyší mnohem zastřenější. Určitě pozitivní. Imrich - dle vyjádření členů kapely - z velké části píseň vytvořena opět v průběhu nahrávání. Novota je píseň o Imrichu Boltci, o osobě kapelou Mrtwej Vaněk uctívané. Přes minutu gradující úvod, odpovídající si kytary Oty Skácela a Alberta. Málokdy uslyšíte zpívat baskytaristu Jakuba Trunečka, nyní však máte skvělou možnost, jelikož tuto píseň zpívá z velké části právě on. Energická píseň. Zvířata, jakožto známý hit, překvapí zpočátku sloky jakousi rytmickou rozkolísaností, ta je však zahlazena nástupem refrénu. Skvěle vyniká Albertův efektem prohnaný zpěv ve druhé sloce. Úvod hodně podobný písni hrad střídavě zní písní Neumim. Efektně a dobře zahrané housle. Mongolia upoutá především flétnou na motivu orientu. V bonusové písni - živém záznamu tělesa "Fuck off guitars" záznamu hry Jakuba Trunečka (bg) a Michala "Bečiho" (dr) uslyšíte nejen skvěle slapovanou basu ale i mnoho originálních nápadů. Jetti, jako živý záznam neztrácí surovost živého vystoupení a symbolicky kompilát zakončuje.
Na závěr lze říci, že kapela odvedla ve Kdyni ve spolupráci se stále uznávanějším Václavem Váchalem velký kus práce, výsledek je viděl a je snad jen otázkou času, kdy si desky všimne některý z českých vydavatelů, protože přesně tento styl na české hudební scéně chybí.
Jarousch, 5-2005, jakubsvehla@plzen.cz
CD: Neřvy!, Kdyně 2004
Artist: Mrtwej Vaněk
1. Hrad 2. Tramvaj 3. Imrich 4. Novota 5. Zvířata 6. Neumim 7. Mongolia
8. Fuck off guitars (live)
9. Jetti (live)
nutno doplnit: verzi s live skladbami obdrželi pouze spříznění fanoušci a blízcí přátelé. ostatní "normální" posluchači disponují civilní oficiální verzí.
no a to je, přátelé vše o kapele mrtwej vaněk. kdo by se o ní přece jen hodlal dozvědět více, mohu doporučit mv web, nejvíce hodnotných informací je v sekci banda. dále pak historie taky něco málo obsahuje... ale rychle, zájemcí, než wz.cz stáhne tyto stránky pro nečinnost ze svého veřejného archivu:)))
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kalba kalba | 29. srpna 2006 v 12:41 | Reagovat

kurva kurva, blog.cz zahlcenej sračkama typu "super foteška super billíška" a když chce člověk publikovat článek o seriosní kapele :))))))))), aby se u nečinnosti netovýho klienta uzoufal...

2 jeanuska jeanuska | Web | 29. srpna 2006 v 13:13 | Reagovat

holt tohle není bilíšek :D

3 respect respect | Web | 30. srpna 2006 v 15:29 | Reagovat

kalbo, začni si lakovat nehty... ta sláva pak příde sama ... podobnej mu seš, tlustej taky nejsi ... to by bylo aby ti nezačly dvanáctky lezt na blog (a tim nemyslim piva - to by možná i bylo příjemnější vid)

4 Coiotus Coiotus | 30. srpna 2006 v 23:05 | Reagovat

To by mě zajímalo, jestli mam ty skladby live nebo normální...:))) ale mam jich na tom cédu devět, zatimco na přebalu je oznámeno písní pouze osm...že bych byl spřízněný fanoušek? nebo dokonce blízký přítel?:))

5 kalba kalba | 31. srpna 2006 v 13:35 | Reagovat

coiote, jsi sprizneny fanousek, jakoz i blizky pritel. preci jen jsme spolu neco zazili:)))

6 kalba kalba | 1. září 2006 v 11:12 | Reagovat

dvanáctky říkáš:))) hmm. to bych ani nemusel. dyť to sou děti... takový jak nejdou po večerníčku do hajan, neni s nima druhej den k vydržení.....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama